Захист населених пунктів та територій від шкідливого впливу паводків і покращення водного режиму Батарської системи

Створена наприкінці 19 сто­ліття у межиріччі річок Тиса і Тур Батарська меліоративна сис­тема загальною площею 500 кв.км, яка складається з мережі каналів, дамб, шлюзів та інших гідротехнічних споруд, працює і зараз як єдина об’єднана система для держав, які її поділяють. Річка не знає кордонів, і якщо паводок починається в Україні, він досягає Угорщини за дуже короткий час. Мешканці краю добре пам’ятають наслідки руйнівних повеней у 1998 і 2001 роках. Евакуація практично неможлива, тому необхідно покращувати протипаводкову інфраструктуру (реконструкція дамб та гідротехнічних споруд, розчистка каналів), розвивати систему організації протипаводкового захисту та модернізувати експлуатаційну техніку як у верхів’ях в Україні, так і нижче за течією в Угорщині. Останніми десятиліттями, через зміну клімату та загальну глобалізацію, засухи на цій території теж стали частими явищами.

У результаті впровадження Проєкту, водогосподарські організації регіону – Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса і Верхнє-Тисайська Дирекції водного господарства, реалізували комплекс заходів з протипаводкового захисту по обидва боки кордону. В Україні здійснено реконструкцію 9,5 км лівобережної дамби річки Тиса на ділянці між селами Теково – Гетиня Берегівського району Закарпатської області, виконано будівництво берегоукріплення лівого берега річки Тиса довжиною 928 м., влаштовано переїзди через дамбу. В Угорщині були виконані наступні роботи: реконструкція каналу Паладь-Чечей (на довжині 2,36 км), реконструкція русла каналу Паладь-Віз (довжиною 4,3 км), будівництво донного порогу на каналі Паладь і водомірного поста на каналі Паладь-Чечей, влаштування експлуатаційної дороги на ділянці правобережної дамби річки Тур загальною довжиною 5 652 метрів.

У рамках проєкту SAFETISZA здійснено розвиток двох локальних Центрів з протипаводкового захисту – на українській і угорській  територіях Проєкту. На українській території створено локальний Центр з протипаводкового захисту в с.Тисобикень Берегівського району, біля річки Тиса, який слугує координаційним центром при організації пропуску паводків на даній території річкового басейну, а також для посилення технічного обслуговування організацій водного господарства. На угорській території проведено значне вдосконалення аналогічного локального Центру з протипаводкового захисту у селі Шонкад області Саболч-Сотмар-Берег, Угорщина.

Партнерські організації Проєкту посилили свої функціональні спроможності придбанням експлуатаційного обладнання (два трактори з підвісним обладнанням і причепом), малої механізованої техніки ( кущорізи, бензопили, тримери),  транспортних засобів для виконання заходів проєкту, проведення водогосподарської діяльності на цільовій території та забезпечення сталості результатів Проєкту.

Інфраструктурні заходи Проєкту, посилення інституційної стабільності водгосподарських організацій регіону дозволили значно покращити сучасний стан системи захисту населення та території Батарської транскордонної системи водного господарства від шкідливої дії паводків та затоплення внутрішніми водами у межиріччі річок Тиса і Тур, а також змінити водний режим для обводнення каналів та відновлення староріч під час засушливих періодів.

Комунікаційні заходи з підвищення обізнаності населення

Діяльність проєкту SAFETISZA, крім будівництва інфраструктурних об’єктів, включала в себе і ряд комунікаційних заходів, спрямованих на підвищення обізнаності місцевих стейкхолдерів та громадськості про Програму ТСК ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, цілі та результати проєкту, сучасні підходи до протипаводкового захисту та управління водними ресурсами, адаптацію до кліматичних змін.

Згідно з комунікаційним планом Проєкту, були організовані і проведені Стартова конференція, семінари для підвищення обізнаності місцевих органів влади і жителів цільової території Проєкту, навчальні поїздки для обміну досвідом водогосподарників на угорській і українській територіях Проєкту, навчальні тренінги для роботи з обладнанням та з організації протипаводкового захисту.

У листопаді 2022 року відбулося урочисте відкриття реконструйованої дамби. У квітні 2023 року угорський партнер презентував результати виконання інфраструктурних заходів на угорській території проєкту. Під час Заключної конференції  у жовтні 2023 року партнери і стейкголдери підвели підсумки роботи Проєкту. За час впровадження Проєкту відбулося біля двадцяти робочих зустрічей з метою координації та посилення співпраці між представниками водогосподарських організацій, органів влади і місцевих громад.

З метою підвищення екологічних знань молоді у рамках Проєкту партнером ГО ЕКОСФЕРА була реалізована інформаційно-навчальна програма Зелена школа, розрахована на тренінгові заняття з учнями загальноосвітніх шкіл Виноградівщини. Протягом 2020-2022 років було проведено 32 тренінгові заняття із залученням біля 400 учнів, які включали в себе міні-лекції, бесіди, майстер-класи, екскурсії-дослідження на річку, для розуміння ролі річки у природному середовищі, для міста, як екосистеми, дослідження причинно-наслідкових взаємозв’язків між екосистемами, негативних наслідків забруднення та засмічення річок, набуття навичок скорочення відходів та бережливого ставлення до водних ресурсів.

У Проєкті багато уваги приділено розповсюдженню інформації для органів самоврядування, зацікавлених організацій і громадян через засоби ЗМІ, створено веб-сайт проєкту і опубліковано біля 95 інформаційних статей, виготовлено і розповсюджено наочні та промоційні матеріали.