У четвер, 2 липня, y залі Вченої ради Ужгородського національного університету, за ініціативи Управління зовнішньоекономічних зв’язків, інвестицій та транскордонного співробітництва Закарпатської обласної державної адміністрації, відбулося засідання «круглого столу» з організаціями та установами області, які реалізують транскордонні проєкти в рамках прикордонного співробітництва «Польща–Білорусь–Україна» та «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна» ЄІС 2014–2020.
У засіданні взяли участь представники органів влади – голова Закарпатської ОДА Олексій Петров, голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс, голова Ужгородської міської ради Богдан Андріїв.
Під час засідання бенефіціари розповіли про діяльність проєктів обох програм транскордонного співробітництва ЄС і проблеми, які виникають під час їх впровадження.
Начальник БУВР Тиси, керівник проєкту Олег Кисіль інформував присутніх щодо заходів спільного українсько-угорського проєкту «Зміцнення транскордонної безпеки спільними заходами, спрямованими на запобігання паводків та затоплення внутрішніми водами у межиріччі річок Тиса і Тур» SAFETISZA, який впроваджується в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.
Основним інфраструктурним елементом проєкту на українській території є реконструкція 9,5 км лівобережної дамби річки Тиса на ділянці між селами Теково та Гетиня, будівництво локального протипаводкового центру в селі Тисобикень Виноградівського району. Наразі будівельники виконали реконструкцію берегоукріплення довжиною 491 м. поблизу сіл Гетеня та Теково. Також здійснено реконструкцію ґрунтової дамби на двох ділянках загальною довжиною 7200 м та здійснено влаштування 4 переїздів в районі сіл с.Гетеня і Чорнотисово, оголошено тендер на закупівлю робіт з будівництва Протипаводковго центру. В рамках проєкту закуплено сучасне лабораторне обладнання для вимірювання характеристик ґрунту в тілі дамби. Будівельні роботи виконуються за рахунок коштів гранту Європейського Союзу та державного бюджету.
З проблемних питань, які виникли під час впровадження проєктів і були висвітлені для врахування органами влади – недосконале національне законодавство в частині сплати ПДВ для заходів, які реалізуються в рамках проєктів МТД за рахунок дольової участі України.
Піднімалося у засіданні також питання державного співфінансування проєктів МТД, що є необхідною умовою участі у проєктах програм ЄС, яке буде враховано під час розробки «Нової програми розвитку транскордонного співробітництва 2021–2027 рр».
Зазначимо, що організація такого «круглого столу» з обговорення проблем впровадження міжнародних проєктів ЄС свідчить про прояв зацікавленості органів влади до залучення коштів міжнародної технічної допомоги для розвитку краю.
Наприкінці засідання голова Закарпатської ОДА пообіцяв проєктам, які реалізовують в рамках прикордонного співробітництва режим максимального сприяння влади.